Częste pytania
Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytaniaKto może zostać uczniem szkoły?
Na podstawie Rozporządzenia MKiDN z dn. 16 czerwca 2011 w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych szkół i placówek artystycznych o przyjęcie do Powiatowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dywitach mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 5-ty i nie przekroczyły 16 – go roku życia. Warunkiem przyjęcia jest pozytywny wynik z testu badania przydatności do nauki w szkole muzycznej.
zobacz: http://www.cea.art.pl/akty_prawne/tryb_przyjmowania.pdf
Czy nauka w szkole jest płatna?
PSM I st. w Dywitach jest szkołą publiczną a to oznacza, że nauka w niej jest bezpłatna.
Kiedy odbywają się zajęcia?
Zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych. Terminy zajęć indywidualnych (lekcji gry na instrumencie) uzgadnia się indywidualnie z nauczycielem przedmiotu głównego czyli instrumentu.
Czy nauka w szkole muzycznej zajmuje dużo czasu?
W klasie pierwszej, tygodniowo uczeń ma odpowiednio:
- w cyklu 6-letnim (dzieci rozpoczynające naukę wieku 5-8 lat) 4,5 godzin lekcyjnych
- w cyklu 4-letnim (dzieci rozpoczynające naukę w wieku 9-16 lat) 4 godziny lekcyjne
W kolejnych klasach pojawiają się dodatkowe, pojedyncze przedmioty.
Ważne: Należy pamiętać, że kluczową sprawą w nauce gry jest codzienne ćwiczenie na instrumencie. W początkowym etapie nauki jest to ok.15 -30 min. dziennie.
Jaki wybrać instrument?
To sprawa bardzo indywidualna. Wybór instrumentu powinien być uzależniony od wielu czynników takich jak np. wiek i stopień rozwoju fizycznego dziecka, predyspozycje w budowie ciała i inne. Oczywiście, o ile to możliwe, komisja rekrutacyjna stara się uwzględnić oczekiwania samego zainteresowanego. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor szkoły.
Czy konieczne jest posiadanie własnego instrumentu?
Tak! Zapisując dziecko do szkoły muzycznej należy liczyć się z koniecznością zakupu instrumentu, podręczników, pomocy naukowych np. metronomu, tunera do strojenia i innych dobnych akcesoriów.
Uwaga: elektroniczne keyboardy nie nadają się do nauki gry na fortepianie. Niezbędny jest zakup pianina. (1500–4000 zł).
Co to jest „Test badania przydatności?”
To zestaw kilkunastu zadań i ćwiczeń,(np. rozpoznawanie melodii, powtarzanie rytmów, rozróżnianie ilości i wysokości dźwięków) badających słuch muzyczny, poczucie rytmu, predyspozycje psychoruchowe i inne. Badanie przeprowadzane jest indywidualnie z każdym kandydatem, w ramach procedury rekrutacyjnej i trwa ok. 15 minut.